एजेन्सी- के तपाई राति भोकै सुत्नुहुन्छ ? त्यसो भए ख्याल गर्नुहोस। रातको खानाले हाम्रो शरीरको प्रणालीको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ। यदि हामीले यसलाई बेवास्ता गर्यौं भने हामीले गम्भीर स्वास्थ्य समस्याको सामना गर्नुपर्ने हुन सक्छ र निद्रामा पनि गडबड हुन सक्छ। त्यति मात्र होइन, हाम्रो दैनिक काम गर्नमा पनि त्यति उत्साही हुन सक्दैनौ।

लंच स्किपिङ र डिनर स्किपिङ बीच फरक छ। यो वैज्ञानिक रूपमा प्रमाणित भएको छ कि रातको खाना स्थगित गर्दा रातमा शरीरको पुनर्स्थापना प्रक्रियामा बाधा पुग्न सक्छ जसले गम्भीर स्वास्थ्य समस्याहरूलाई निम्तो दिन्छ, त्यसैले रातको खाना स्थगित गर्नु बुद्धिमानी निर्णय होइन।

बेलुकाको खाना छाड्दा हुने असरहरू

१. भोकले तपाईंको वजन बढाउन सक्छः यदि हामीले बेलुकाको खाना स्थगित गर्यौं भने हामी बिहान भोकै उठ्छौं र यसले तपाईलाई जंक फूड खान उत्प्रेरित गर्छ र यो बारम्बार दोहोरिनेछ, अधिक तेल, बोसो आदि खाँदा तपाईको तौल बढ्न थाल्छ। यी बिन्दुहरूले तपाइँलाई रातको खाना छोड्नुको विपरीत परिणामहरू बुझ्न मद्दत गर्नेछ ।

जब हामी भोकाउँछौं, हाम्रो पेटले घरेलिन हर्मोन (भोक हर्मोन) पनि भनिन्छ। उत्पादन गर्छ र यदि भोक हर्मोन धेरै मात्रामा निस्कन्छ भने हाम्रो शरीरले आवश्यकता भन्दा बढी खाना खान सक्छ।
सामान्यतया, यदि हामी राती खाना खान छोड्छौं, हामी भोकै उठ्छौं वा हामी राती ढिलो उठ्छौं, हामी खानाको लागि तृष्णा गर्छौं र हामीले त्यो समयमा जे पाउँछौं त्यो हाम्रो स्वास्थ्यको लागि राम्रो वा नराम्रो हुन्छ।

२. रातिको समयमा तीव्र पेट दुखाइः राति पाचन ग्रन्थीको कार्यसम्पादन कमजोर हुँदा भोकै सुत्दा ग्यास्ट्रोइंटेस्टाइनल दुखाइ हुन सक्छ। यस दुखाइको कारण, हाम्रो निद्रामा गडबड हुनेछ र हाम्रो पाचन प्रणाली र अन्य आन्तरिक अंगहरूले पनि रातमा कायाकल्प प्रक्रियालाई सुस्त बनाउँछ।

भोकका कारण हुने यो दुखाइलाई भोकको पीडा पनि भनिन्छ। खाली पेटले बलियो संकुचन निम्त्याउन सक्छ र यो पेटमा तीव्र दुखाइको कारण हो जब हामी हाम्रो खाना छोड्छौं। हाम्रो शरीर नियमित अन्तरालमा निश्चित मात्रामा खाना खाने बानी हुन्छ र यदि हामीले कुनै एक समयमा खाना छाड्यौं भने यसले हामीलाई पेट दुख्ने गर्छ।

३. इन्सुलिन स्राव को कम दरः खाना छाड्दा इन्सुलिन स्रावको दर कम हुन सक्छ र शरीरलाई हाइपोग्लाइसेमिया भनिने गम्भीर अवस्थामा पुर्‍याउन सक्छ। हाम्रो शरीरमा चिनीको मात्रा कम हुनु भनेको हाइपोग्लाइसेमिया हो। कम इन्सुलिनले चक्कर लाग्ने, टाउको दुख्ने र अन्य गम्भीर स्वास्थ्य समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ। बेलुकाको खाना स्थगित गर्दा ग्लुकोजको स्तरमा बाधा आउनेछ र अचानक घट्ने वा बढ्नाले गम्भीर स्वास्थ्य समस्या निम्त्याउन सक्छ।

४. मांसपेशी मास गुमाउनुः जब हामी सुत्छौं, हाम्रो सम्पूर्ण शरीर मर्मत प्रक्रियामा हुन्छ, तर यस समयमा इन्धन अर्थात् खाना चाहिन्छ, तर यदि हामीले बेलुकाको खाना स्थगित गर्यौं भने, यस्तो अवस्थामा हाम्रो शरीरको मर्मत प्रक्रिया सुस्त हुन्छ। यदि हामीले हाम्रो खानालाई बेवास्ता गरेर आफ्नो क्यालोरीको मात्रा घटाउने प्रयास गर्छौं भने पक्कै पनि हाम्रो मांसपेशी कम हुन थाल्छ किनभने रातिको समयमा शरीरमा मांसपेशीमा बोसो जम्मा हुन्छ र यदि हामीले राती उचित खाना खाएनौं भने त्यसको कारण हाम्रो शरीरको मर्मत प्रक्रिया हुन्छ। शरीर प्रभावित हुन्छ र मांसपेशी पनि कम हुन्छ। रातारात मांसपेशिहरु को हानि फिटनेस उत्साही वा सबै सामान्य मान्छे को लागी पनि राम्रो कुरा होइन।

६.मुड डिसअर्डरः मानसिक अशान्ति वा अचानक दिमाग परिवर्तन पनि ठूलो मात्रामा खाना छाड्नुको कारण हो। वास्तवमा, भोकले हामीलाई चिडचिडा बनाउँछ र यही कारणले गर्दा अचानक हाम्रो मन अशान्त हुन्छ।

खाना छाड्दा तपाईको मानसिक अवस्थालाई असर पर्न सक्छ
क- दिमाग परिवर्तन गर्नु एक सामान्य प्रक्रिया हो, जब हामी कुनै पनि प्रकारको तनावको सामना गरिरहेका हुन्छौं र यो तनावले हाम्रो भोकलाई मार्छ र भोकका कारण हामी चिडचिडा र रिसाउन थाल्छौं।
खाना र मुडको बीचमा धेरै गहिरो सम्बन्ध छ, यदि हामीले खानालाई कुनै पनि समयको लागि स्थगित गर्यौं भने यसले हाम्रो मानसिक अवस्थालाई प्रत्यक्ष असर गर्छ।

ख- सुस्त र थकित शरीरस् बेलुकाको खाना छाड्नुको कारण, तपाईं धेरै सुस्त हुन थाल्छ र तपाईंको ऊर्जा स्तर घट्न थाल्छ र तपाईंलाई थकान महसुस हुन सक्छ।

ग- सुस्त र थकित शरीरस् बेलुकाको खाना छाड्दा तपाई धेरै सुस्त हुनुहुनेछ र तपाईको उर्जा स्तर घट्न थाल्छ र बिहानको खाजा खाए पनि तपाई दिनभर थकित रहनुहुन्छ। अर्को दिनको लागि हाम्रो शरीरको ऊर्जा स्तर कायम राख्न रातको खानाले धेरै महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ तर यदि तपाईंले रातको खाना स्थगित गर्नुभयो भने, यसले तपाईंको सम्पूर्ण दिनलाई असर गर्छ।

तपाईको बिहानको खाजा जतिसुकै भारी किन नहोस्, तर तपाई दिनको बाँकी दिन जत्तिकै उत्साही हुनुहुन्न जब तपाईले बेलुकाको खाना स्थगित गर्नुहुन्छ। मानौं हामीले आफ्नो दिनको सुरुवात कम उर्जामा गर्छौं भने यसले हाम्रो दैनिक काममा असर पार्छ। यदि हामी सधैं थकित महसुस गर्छौं भने हामी कसरी हाम्रो दैनिक कार्यमा ध्यान केन्द्रित गर्न सक्षम हुनेछौं, त्यसैले रातको खाना छाड्दा तपाईले यस्तो प्रतिकूल परिणाम प्राप्त गर्न सक्नुहुन्छ।