काठमाडौँ,माघ२९ – जनपत्रकार संगठन नेपाल सर्लाही जिल्ला समितिले पत्रकार महासंघ जिल्ला शाखा सर्लाहीलाई ज्ञापनपत्र बुझाएको छ ।


महासंघलाई मर्यादित, व्यवस्थीत र जिम्मेवार बनाउन भन्दै संगठनले ज्ञापनपत्र बुझाएको जिल्ला संयोजक राजेश पाठकले जानकारी दिए ।


संगठनको केन्द्रीय नीति अनुसार संगठनका जिल्ला संयोजक पाठक नेतृत्वको टोलीले ज्ञापन पत्र बुझाएका हो । ‘नेपाली पत्रकारहरुको साझा संस्थाको रुपमा चिनिने नेपाल पत्रकार महासंघलाई पनि साझा, मर्यादित, अनुशासित र जिम्मेवार सस्थाको रुपमा हेर्न चाहान्छ ।’ महासंघलाई बुझाएको ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ, ‘श्रमजीवी पत्रकारहरुको न्युनतम पारिश्रमिक, पेशागत सुरक्षा र स्थायित्वलाई सुनिश्चित गर्न ठोस कदम चालि कोभिडका कारण रोजगार गुमाएका संचारकर्मीको पुनस्थापना राहत र स्वास्थ्य उपचारका लागि पहल गरियोस।’
संगठनले पत्रकारको बीमा अनिवार्य गर्न माग गरेको छ । ‘नेपाल सरकारद्वारा विमाङ्क रकम हाल्ने गरि श्रमजीवी पत्रकारहरुको निशुल्क ५ लाख वरावरको स्वास्थ्य विमा गर्न सम्बन्धित ठाउँमा पहल गरिहोस र त्यस्तो विमा गर्दा सहज र सजिलो प्रक्रियावाट हुने गरि सवै पत्रकारहरुमा पूर्ण रुपमा कार्यान्वय गरियाेस् ।’ ज्ञापन पत्रमा भनिएको छ ।
सदस्यता सुद्धिकरण गर्न संगठनले विशेष जोड दिएको छ । ‘महासंघका सदस्यहरूको सुद्धिकरण गर्दै सवै पत्रकार संगठन र पत्रकारहरुको महासंघमा सहभागिताका लागि थप मर्यादित र जिम्मेवारी हुदै पत्रकारिता गरिरहेका पत्रकारलाई सहज र निश्पक्ष रूपमा सदस्यता प्राप्त हुने सुनिश्चित वातावरण गरियाेस् ।’ ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ ।
‘नेपाल पत्रकार महासंघले परिचालन गर्ने आर्थिक कारोवार पारदर्शि गरियाेस् ।’ ज्ञापनपत्रमा भनिएको छ, ‘केन्द्र, प्रदेश र स्थानिय सरकारबाट प्राप्त हुने विज्ञापनहरु महासंघ मार्फत समानुपातिक प्राणालीबाट सवै मिडियाहरुले पाउने वातावरण गरियाेस् ।’
पत्रकारहरुको क्षमता वृद्धि विकास गर्न तालिम र प्रशिक्षणको व्यवस्था गर्नसमेत संगठनले माग गरेको छ ।